تبلیغات
چند جرعه معنویت - اشتغال بانوان در «سمت خدا»- بخش دوم
چند جرعه معنویت
امروز:
اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً
ضمن تشکر از بازدید شما،
از این پس « چند جرعه معنویت » را با آدرس fg-m.ir مشاهده کنید.

اشتغال بانوان در «سمت خدا»- بخش دوم


در تاریخ 19 و 26 فروردین و 2 اردیبهشت 93 مباحث خوبی در برنامه سمت خدا مطرح شد که به اشتغال زنان می پرداخت و در واقع جواب این پرسش بود که در جامعه اسلامی اشتغال زنان آری یا نه؟
فایل های تصویری و صوتی و متنی کامل این برنامه ها در سایت سمت خدا موجود می باشد.
من در اینجا با حذف حاشیه پردازی های برنامه، خلاصه ای از متن این سه جلسه را که منحصرا درباره اشتغال بانوان بود در سه بخش تهیه کرده ام که خواندن آن را به تمامی بانوان شاغل و غیر شاغل و کسانی که پیوسته به دنبال پیدا کردن شغل هستند پیشنهاد می کنم.

بخش دوم

برنامه سمت خدا

موضوع برنامه: بررسی ابعاد اشتغال بانوان
كارشناس: حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی

تاریخ پخش: 26/01/93

آقای شریعتی: بحث ما در هفته ‌های گذشته سیره‌ ی علوی بود و حاج آقا مباحث خوبی را مطرح كردند و خیلی هم از سفره ‌ی ناب نهج‌البلاغه استفاده كردیم. هفته ‌ی گذشته ایشان به بحث اشتغال خانم ‌ها پرداختند و بازتاب ‌های متنوعی را در بین بیننده ‌ها داشت. من اولین پیام بیننده ‌ی خوبمان را می‌ خوانم.
از برنامه‌ ی خوب ما تشكر كردند، اگر چه نظرات كارشناسانتان غیر منصفانه و بدون توجه به برخی واقعیات جامعه است. منظورم به طور خاص برنامه‌ ی مربوط به اشتغال زنان است. اصولاً به یاد ندارم در تلویزیون برنامه ‌ای برای معرفی الگوی كامل حضرت علی و قیاس آن با مردان كنونی دیده باشیم و یا تهیه شده باشد. رفتار شما در ایراد ادله و مستندات شرعی در بیان رفتار و كردار زنان طوری است كه انگار خداوند مردان را انسان كامل خلق كرده است. لطفاً حتماً به كارشناس محترمتان بفرمایید، كه هیچ زنی دوست ندارد مثل مردان زخمت و سنگواره باشد ولی احساس و ظرافت زن زمانی از دست رفت كه مردها غیرت و مردانگی خودشان را فراموش كردند و مسؤولیت نان آوری را نیز به زنان سپردند. این قانون ثابت تاریخ شده است. كه هر بلایی می ‌خواهید سر زن ‌ها بیاورید، و بعد با وجه ‌ای كاملاً حق به جانب باد انتقاد بگیرید. با اشتیاق منتظرم شاهد آن باشم كه روزی برنامه‌ ای در نقد رفتارهای دور از شریعت و اخلاق و انسانیت آقایان و قیاس آن با رفتارهای اهل بیت از برنامه‌ ی شما پخش شود. امیدوارم جسارت و عدالت كافی برای ساخت چنین برنامه ‌ای را داشته باشید.
در پیام موافقی هم بیننده ‌ی عزیز دیگری گفتند: چه عجب یك نفر پیدا شد، بگوید: كار كردن زن در بیرون از خانه افتخار نیست. به خدا هزار ایراد دارد، ده تا حسن دارد. من خودم فوق لیسانس دارم، بلافاصله هم خدا دو پسر پشت سر هم به ما داده است. اما همه از مادر خودم تا مادر شوهرم و بقیه مرا به چشم یك دهاتی بی‌ سواد نگاه می‌ كنند. مرتب می‌ گویند: جوجه ‌كشی راه انداختی و كم كم دیگر داشت باورم می‌ شد كه اشتباه كردم و باید سر كار می ‌رفتم. اما حرف ‌های كارشناس برنامه‌ شما مرا دلگرم كرد. كه روزی همه ما دست خداست و كارهای ما باید مهر تأیید خدا را بخورد، نه این و آن. ولی متأسفانه جامعه به زن خانه ‌دار، به چشم یك زن الاف نگاه می ‌كند و به زنی كه صبح در تاریكی می‌ رود و با هزار مرد نامحرم سر و كله می ‌زند، به چشم زحمت ‌كش و به روز و متمدن نگاه می ‌كند كه چون دستش در جیب خودش است، كه تازه اكثر خانم‌ ها پولشان را خرج احتیاجات خودشان می‌ كنند، تا اینكه بخواهند كمكی برای خانه باشند، باز هم بخاطر برنامه صادقتان ممنون و خسته نباشید.
در پیام دیگر گفتند: تمام مسائلی را كه در مورد اشتغال زنان گفتید، ناشی از سیاست ‌های غلط دولت است. وقتی كه از نظر دولت خانه ‌داری شغل نیست و یك زن بعد از سی سال كار در خانه ‌ی شوهر باید مثل گداها محتاج بچه ‌ها و شوهرش باشد، حتی یك بیمه‌ ی بازنشستگی هم ندارد، آیا این انصاف است كه دولت بگوید: بیمه زنان خانه ‌دار آورده ولی خود زنان باید این حق بیمه را بپردازند. آخر با چه پولی؟! از حقوقی كه از كار در خانه می‌ گیرد، یا با دزدی از جیب شوهرش؟ آیا دولت نمی ‌تواند یارانه ‌ی زنان را صرف بیمه ‌ی آنها كند؟ آیا انصاف است كه در فیش حقوقی افراد حق اولاد باشد، ولی برای زنی كه 24 ساعته در خانه ‌ی شوهرش زحمت می ‌كشد، هیچ! اول به سؤالات من خانه ‌دار جواب بدهید، و بعد تمام گناه را به گردن زنان بیاندازید.
در یك پیام دیگری گفتند: با سلام به تهیه ‌ی كننده برنامه سمت خدا، لطفاً یك شمشیر برای آقای حسینی تهیه كنید تا هرچه خانم‌ است تار و مار كنند.

حاج آقای حسینی: بسم الله الرحمن الرحیم. از همه ‌ی بینندگان و موافقین و مخالفین تشكر می ‌كنم. چند ساعتی وقت گذاشتم و تك تك پیام ‌ها را خواندم. من بدون مقدمه بحث را شروع می‌ كنم.
ما در هفته ‌ی گذشته گفتیم و این هفته هم جمع بندی می‌ كنیم تا به نتیجه سؤالات برسیم. زنان شاغل را می‌ شود به سه قسم تقسیم كرد. خیلی روشن و واضح است. دسته‌ ی اول خانم‌ هایی هستند كه مشاغلی دارند و باید بخاطر این مشاغلشان از آنها تشكر كرد. اوایل انقلاب بانوان ما مجبور بودند بخاطر بیماری ‌هایشان به پزشكان مرد مراجعه كنند. امروز به حمدالله خیلی از این نیاز‌ها برطرف شده است. گفتیم در رشته‌ های تخصصی زنان، فوق تخصصی به خانم ‌ها مراجعه كنند، خیلی بهتر است تا اینكه به مردها مراجعه كنند. چه در بیماری ‌های خاص خودشان و چه در بیماری ‌های دیگر.
در یكی از پیام ‌ها آمده كه شما راضی هستید كه دختر خانم شما معلم مرد داشته باشد؟ نه! ما از خانم ‌های فرهنگی تشكر می‌ كنیم. خسته نباشید و دست مریزاد به آنها می ‌گوییم. خانم ‌های مدیره‌ ای كه مدیریت مدارس را بر عهده دارند. این بخش ‌ها خیلی روشن است. این بخش اول است.
البته این را هم اضافه كنم، ببینید اینكه آنها با چه نیتی آمدند، این دیگر بینهم و بین الله است، ببینند با چه نیتی آمدند؟ این از یك سو است. چون باز در یكی از پیام ‌ها بود كه آنها نمی ‌خواهند مادری داشته باشند. شما كه نقش مادری را می ‌گویید، خوب چرا آنها هم باید نقش مادری داشته باشند. ولی در حقیقت یك خانم معلم، یك خانم مدیر، یك خانم پزشك، ایثار كرده، گذشته و رفته این شغل را پذیرفته است. این ایثار و مجاهدت است. جداً باید از اینها تشكر كنیم. او ایثار كرده و دیگران باید كمك كنند. یعنی باید كار كنند، اگر او ایثار كرده ما به او كمك كنیم مشكلات او را برطرف كنیم. ولی اینكه آیا او لله رفته یا نه، باید بررسی كنیم. اگر برای خدا رفته واقعاً جهاد است، خدمت بزرگی است. اما باید مواظب باشد اگر برای خدا است، آن وقت خیلی ملاحظات در آن پیش می‌ آید. مثلاً اگر خانم پزشك یا متخصصی هست، اگر برای خدمت و ایثار و جهاد رفته است، یك بیماری هم اگر به او مراجعه كرد و گفت: من پول ندارم، از او پول نگیرید. من خبر دارم بعضی از پزشكان اینطور هستند. به منشی سفارش كردند، اگر بیماری آمد و احساس كردی پول درمان ندارد، شما از او پول نگیر. یا در یك عمل جراحی هم پول زیر میزی دیگر معنا ندارد. كسی كه لله و فی الله آمده این خدمت را انجام می ‌دهد، او هم دیگر باید مراقب باشد و خودش را وقف این خدمت كند. این بخش اول كه ما خیلی خوشحال هستیم.
بخش دوم خانم ‌های شاغلی هستند كه در همین پیام ‌ها هم آمده بود، خانم ‌هایی كه سرپرست خانوار هستند. شوهر كه سرپرست خانواده است، در خانه افتاده و بیمار است یا بد سرپرست است و یا از دنیا رفته است. شوهرش گرفتار كارهایی است كه نان ‌آور خانه نیست و خانم ‌ها خدمت می‌ كنند. اینها مجبور هستند كار كنند، رفتند و اشتغالاتی را انجام دادند. البته از دو مطلب نباید غفلت شود. اینطور موارد وظیفه ‌ی حكومت است. اگر توزیع ثروت در یك حكومت اسلامی عادلانه باشد، یك زنی كه شوهرش را از دست داده نباید به او بگوییم تو هم مادری كن، هم از بچه ‌ها مراقبت كن و هم تا دیر وقت كار كن، چون شوهرت را از دست دادی. اگر نظام اسلامی بخواهد به وظیفه ‌اش عمل كند، قطعاً باید برای این سرپرست خانوارها كاری كنند كه نیاز نداشته باشند. ما متأسف هستیم، ما می‌ گوییم حكومت اسلامی است، ولی واقعاً همینطور كه همه می‌ گویند، خیلی فاصله داریم.
من یك چیزی بگویم شاید بینندگان از یك جهت ناراحت شوند. اروپایی ‌ها همه چیزشان بد نیست، بعضی قوانین ‌شان خوب است. من در یك تحقیق میدانی از نزدیك دیدم. در بعضی از كشورهای اروپایی كه خدمات اجتماعی زیاد است، اگر یك خانمی سرپرستش را از دست بدهد، یا سرپرستش معلول بشود، یك معلول در این خانه سرقفلی برای این خانه می ‌شود. از بس دولت به اینها خدمت رسانی می ‌كند. دولت می ‌آید به این خانم می ‌گوید: شما دیگر نمی ‌توانی و نان ‌آورت را از دست دادی، ایشان معلول است. انتخاب كن. یا من یك نفر را می ‌آورم، در سه شیفت به شوهر معلول شما خدمت كند، یا نه اگر تو نمی‌ خواهی، این حقوق را به خود شما می ‌دهیم و خودت به ایشان خدمت كن. خانم می ‌گوید: نه، خودم انجام می‌ دهم كه درآمدی هم برای زندگی داشته باشم. مثلاً به این خانم ماهی هزار دلار می ‌دهند كه از شوهر بیمار و معلولش سرپرستی كند. یعنی اگر زن شوهرش معلول شد، یا از دست داد، یا بد سرپرست شد، باید دولت اسلامی كمك كند. ما چقدر با اینها فاصله داریم؟ واقعاً زن بی ‌سرپرست، زن بد سرپرست، زنی كه شوهرش معلول است باید برود دوازده ساعت هم در این شركت ‌ها و مؤسسات خصوصی كار كند، چه وقت می ‌خواهد مادری كند؟ امیدواریم برسیم به آنجایی كه نظام اسلامی به فكر این خانم‌ ها، همین كه اشاره كردند در پیام‌ ها، بیمه ‌های تأمین اجتماعی برای همین است. شاید این داستان را بینندگان فراوان شنیده باشند.
امیرالمؤمنین(ع) یك پیرمرد یهودی را دید، كه گدایی می ‌كرد. فرمودند: چرا گدایی می ‌كنی؟ تا دیروز كه توان كار داشته است، از نیروی كارش استفاده كردی. امروز كه ناتوان شده، باید در جامعه‌ ی اسلامی گدایی كند. از بیت ‌المال زندگی ‌اش را تأمین كنید. این بیمه ‌ای كه امروز اینقدر در دنیا سر و صدا پیدا كرد، 1400 سال پیش امیرالمؤمنین فرمود: هزینه‌ ی پیرمردی یهودی از كار افتاده با بیت ‌المال است. این یك واقعیتی است. ما متأسفانه فاصله داریم. یك وقتی عرض كردیم رساله ‌ی امام را خواندیم، حدیثش را خواندیم، حكومت اسلامی وظیفه دارد اگر كسی برای یك گرفتاری و مشكلی قرض كرد، نتوانست قرضش را ادا كند، مصارف بیت‌ المال چیست؟ «إِنَّمَا الصَّدَقاتُ لِلْفُقَراءِ وَ الْمَساكینِ وَ الْعامِلینَ عَلَیها وَ الْمُؤَلَّفَةِ قُلُوبُهُمْ وَ فِی الرِّقابِ وَ الْغارِمین‏» (توبه/60) من اگر برای بچه ‌ام مریض بوده، وام گرفتم. الآن نمی ‌توانم وام را بپردازم. حكومت اسلامی وظیفه ‌اش است كه از بیت ‌المال پرداخت كند. «و الغارمین» اینها یك حرف ‌هایی است كه نگوییم بهتر است. چون می ‌گوییم انتظارات بیشتر می‌ شود و فاصله‌ ها زیاد است. پس دسته ‌ی دوم كه الآن خودشان می ‌روند، یك خانمی سرپرست خانواده است، یا شوهرش را از دست داده، یا شوهرش معلول است، یا بد سرپرست است، اینها طبیعی است. اشتغال دسته دوم هم طبیعی است.
كسی خدمت امام عسگری(ع) آمد و سؤال كرد: آقا زنی است كه شوهرش او را طلاق داده است. در این مدت طلاق هم نفقه ‌ی زن از نظر اسلامی با شوهر است. در ایام طلاق نفقه ‌ی زن با شوهرش است. ولی این مرد نمی ‌دهد. از امام سؤال كرد كه این خانم چاره ندارد، آیا حق دارد از خانه بیرون برود و كار كند؟ زمان امام حسن عسگری حكومت دست ائمه نبوده است. دست عباسی ‌ها و خلفای ظلم بود كه صرف عیاشی ‌ها و ولگردی ‌ها و خوش گذرانی ‌هایشان می ‌كردند. سؤالشان را با حضرت مطرح كردند، حضرت هم فرموند: نه اشكالی ندارد. زنی كه سرپرستش او را طلاق داده است، هزینه و نفقه‌ اش را نمی ‌پردازد، فرمودند: مانعی ندارد.
دسته سوم خانم‌ هایی هستند كه نه دسته‌ ی اول هستند و نه دسته ‌ی دوم هستند. نه مشاغلی دارند كه الا و لابد كار خانم است، پزشك متخصص است، خانم مدیر است، خانم معلم است، ماما و پرستار است، شغلی كه كار بانوان است. نه دسته دوم است، كه بگوییم سرپرست ندارد، بد سرپرست است. نه! برای چه می ‌رود و چه كار می ‌كند. این یك شغلی است كه مرد هم می‌ تواند انجام بدهد. شغل ‌های دفتری كه الآن در ادارات فراوان است. فروشندگی كه خانم ‌ها الآن بازار فروشندگی را پر كردند. پس یك شغلی كه اختصاصی نیست، برای این خانم است، و این پول هم باز جز دسته اول و دسته دوم نیست كه بگوییم نیازی به این پول دارد، نه می ‌خواهد رفاه بیشتری داشته باشد. اتفاقاً در آمارهایی كه گرفته شده من دیدم كه نوشتند بیشتر زنان شاغل از این دسته هستند كه نه براساس نیاز مالی، بلكه می‌ گویند: رفاه بیشتری داشته باشند.
من از پیام خود بینندگان استفاده كنم. یكی از بینندگان نوشته كه ما این پولی كه از كار بدست می‌ آوریم، بركت ندارد. چون ما شش خرج داریم. ببینید چیزی ته این می ‌ماند یا نه؟ خرج بیماری كودكمان را می ‌دهیم. من یك آماری را تازگی مطالعه می‌ كردم، خیلی عجیب و نگران كننده است، خانم ‌ها بیشتر عنایت كنند. بچه ‌هایی كه در مهدكودك ‌ها هستند، دو تا هجده برابر بچه ‌هایی كه در خانه هستند، بیماری عفونی پیدا می ‌كنند. خانم می‌ گوید: خرج بیماری كودكمان است. خرج مهدكودك است. خرج سرویس است. خرج رفت و آمد خودم است. خرج لباس است، خرج غذاهایی كه باید تهیه كند چون در خانه نیست. اگر زن و شوهر با هم 6 صبح از خانه بروند و 6 بعداز ظهر برگردند، غذایی در خانه نیست كه خورده شود. اگر از این هزینه ‌ها چیزی اضافه آمد، خرج رفاه و توسعه بیشتر در زندگی می‌ شود. باز من تأكید می‌ كنم. دسته‌ ی اول نیستند كه یك مشاغلی است كه خیلی خوب است و لازم است. دسته دوم نیستند كه نیاز مالی باشد، نه شغلی دارد كه الزاماً او انجام بدهد، از عهده‌ ی دیگران برنمی ‌آید و نه نان آور خانه است. می‌ خواهد رفاه بیشتری داشته باشد. بعد از كسر این هزینه ‌ها اگر چیزی از او باقی ماند.
ما اعتقاد داریم در دسته ‌ی سوم اگر خانم ‌ها اشتغال داشته باشند، سه مشكل ایجاد می ‌شود. ما منصفانه از بینندگان تقاضا می ‌كنیم، مخصوصاً خانم‌ ها عنایت كنند باز هم اگر انتقادی هست، می‌ پذیریم. تحمیلی نداریم. سؤال اول ما از دسته‌ ی سوم است. فرض كنید ما یك میلیون خانم جوان شاغل داریم كه مشغول كار دفتری، یا فروشندگی است. نیاز به تحصیلات آنچنانی هم ندارد. نیاز به پول و درآمد هم ندارد، اینطور نیست كه نیاز داشته باشد. آیا یك میلیون خانم مشغول كار شوند، بهتر است یا دو میلیون پسری كه بیكار است؟ جوان نمی‌ تواند ازدواج كند. الآن تا به جوان ‌ها می ‌گویید: ازدواج كن، می ‌گویند: اول اشتغال، بعد ازدواج. یعنی اگر آن یك میلیون، دو میلیون خانم دسته سوم از كار كنار آمدند، ما دو میلیون جوان شاغل داریم. كه اگر این پسر سر كار رفت، ازدواج می ‌كند و جلوی بسیاری از مفاسد گرفته می ‌شود. این شعار است كه ما فكر كنیم با راه دیگری مسأله ‌ی فساد كم می ‌شود. واقعاً مشكل ازدواج باید حل شود. الآن جوان ‌ها می ‌گویند: ما كار نداریم، كجا برویم كار كنیم؟ شما دو میلیون خانم را سر كار گذاشتید، و دو میلیون جوان را بیكار كردید.
در پیام‌ ها، بیش از نود درصد خانم‌ ها گفته بودند: ما با اشتغال زن ‌ها مخالف هستیم. چه خانم ‌هایی كه خودشان شاغل هستند و چه خانم‌ هایی كه شاغل نیستند. چه خانم‌ های تحصیل كرده و چه خانم های غیر تحصیل كرده، من فراوان خواندم كه خانم‌ ها می‌ گویند: ما با تحصیلات عالیه اشتغال داشتیم و كنار آمدیم. یا الآن به دلایلی اشتغال داریم ولی داریم ضرر می ‌بینیم. پس حرف من این است. از طرف دیگر این را یادمان باشد. خانم‌ ها منصفانه این بحث را نگاه كنند، من دوست دارم كتاب شهید مطهری(ره) راجع به نظام حقوق زن در اسلام را مطالعه كنید. بروید آمارها را ببینید. عمده‌ ی اصرار بر اشتغال زنان برای سرمایه ‌داری است. برای سرمایه‌ داران و كارخانه‌ داران است. چرا؟ چون می ‌گویند: نیروی زن، نیروی ارزان ‌تری است. مخصوصاً در مؤسسات و شركت ‌های خصوصی كه بیداد می‌ كند. واقعاً ظلم می‌ كنند، كار فوق العاده، ساعات كار بسیار زیاد است و درآمد بسیار كم است كه به آن درآمد شاید مردها هم حاضر نباشند.
در اروپا و غرب امروز دو دسته هستند. یك عده از سرمایه‌ داران اصرار بر اشتغال زن ‌ها دارند. یك عده از دانشمندان به شدت مخالف هستند. آنها می‌ گویند: خانواده از بین رفت! بینندگان عزیز بپذیرند كه خانواده در غرب واقعاً نابود شده است. دیگر مادر، مادری نمی ‌كند. پدر، پدری نمی ‌كند. اگر ما می ‌خواهیم به آنجا برسیم بسم الله!
من یك آماری بدهم و یك كلامی هم از شهید مطهری دیدم كه ایشان حرف قشنگی دارند، می ‌فرمایند: بعضی ‌ها فكر كردند و گمان می‌ كنند، اگر اروپا و غرب در صنعت پیشرفت كرد، هواپیما و ماشین درست كرد، در خانواده هم پیشرفت كرده است. ما قبول داریم و در این نهضت علمی كه شروع كردیم پیش برویم. اگر غرب در صنعت پیشرفت كرد، معنایش این نیست كه در خانواده هم پیشرفت كرده است. اصول خانواده را باید آنها به ما یاد بدهند. اگر هواپیما و ماشین را به ما دادند، نظام خانواده هم آنها به ما یاد بدهند. اتفاقاً آنها همه چیز را از دست دادند و دارند همین بلا را سر ما می‌ آورند.
یكی از دوستان ما جمله ‌ای را می ‌فرمودند. در بعضی از كشورهای اروپایی می ‌گویند: بچه ‌هایی كه در دامن پدر و مادر مشتركاً بزرگ شده باشند، دو درصد است. 98 درصد یا مادر تنها، یا پدر تنها، یا جای ثالث هستند. در مهدكودك ‌ها هستند. ما واقعاً می ‌خواهیم به اینجا برسیم؟ ما حسرت می ‌خوریم كه چرا به اینها نمی ‌رسیم؟ این مشكل اول است.
پس مشكل اول اشتغال این است كه ما منصفانه می ‌گوییم و هیچ دعوایی هم نداریم. صادقانه هركس واقعاً نكته نظری دارد، آن هفته هم خیلی پیام بود، باز هم پیام بزنند. بگویند: حرف ما عادلانه هست یا نه؟ ما می ‌گوییم: خانم شما امروز از كار برگشتی. یا بعد از ظهر می خواهید سر كار بروید. دسته ی اول نیستید. دسته ‌ی دوم هم نیستید و یك كار دفتری دارید. من از شما سؤال می ‌كنم. اگر شما یك میلیون سر كار نروید، یك میلیون جوان پسر سر كار می ‌روند. برادر خودت است. برادرزاده‌ ی خودت است. همه برای یك كشور هستیم. آنها سر كار می ‌روند. جالب این است كه خیلی از این خانم ‌های جوانی كه سر كار می‌ روند، نگران مسأله‌ ی ازدواجشان هستند، می ‌گویند: معلوم نیست، حالا منابع مالی نداریم. اگر یك میلیون پسر سر كار بروند، مشكل ازدواج جامعه حل می ‌شود. جلوی فساد پسر گرفته می ‌شود.
در اشتغال‌ ها نقش مادر از بین می ‌رود. من باز منصفانه می‌ گویم، اگر بینندگان قبول ندارند، نقد كنند. نوشتند: ما سر كار رفتیم، پشیمان هستیم. نرفتیم چون ضررش را می ‌دانیم. یكی از مهمترین اضطراب‌ ها برای فرزند این است كه یك فرزند دو ساله، سه ساله در خانه بیاید، ببیند پدر نیست، مادر نیست. یعنی بالاترین غم عالم به یك بچه‌ ی سه، چهار ساله وارد می ‌شود. حتی جوان بیست ساله هم از این موضوع ناراحت می ‌شود. جوان هم اگر در خانه برود و خانه سوت و كور و تاریك باشد، ناراحت می‌ شود. پدر و مادر هر دو سر كار هستند. 6 بعد از ظهر بر می‌ گردند. كسی كه 12 ساعت كار كند وقتی هم برمی ‌گردد دیگر نمی ‌تواند مادری كند. بالاترین اضطراب برای فرزند همین است. پایش را در خانه بگذارد، ببیند پدر نیست. بچه‌ هایی كه در مهد كودك هستند بسیار خسته می ‌شوند. مرتب می‌ خوابد و بیدار می ‌شود. می ‌پرسد: من كی به خانه می ‌روم؟
مشكل سوم تهدید جمعیتی است. در بعضی از استان ‌ها كه بحث اشتغال كمتر هست، من آماری را می ‌دیدم، مثلاً در سیستان بلوچستان بین سال 65 تا 85، آمار رسمی كشوری است. در بیست سال جمعیت یك میلیون و دویست هزار نفری این استان دو میلیون و چهارصد هزار نفر شده است. در همین بیست سال سطح اشتغال در همدان بالا بوده است. یك میلیون و پانصد هزار نفر مردم استان همدان، در این بیست سال یك میلیون و هفتصد هزار نفر شده است. در صورتی كه باید سه میلیون نفر می‌ شد. یعنی یك هفتم رشد جمعیت داشته است. یك جا یك میلیون و دویست هزار نفر، دو میلیون و چهارصد هزار نفر شده است. بیش از دو برابر شده است. اما در استان همدان، یك هفتم، بر جمعیت اضافه شده است. چرا؟ چون اینها فكر اشتغال بودند. من نمی‌ خواهم از سیستان و بلوچستان دفاع كنم. آنجا هم مشكلاتی هست كه باید حل شود. اما من می ‌خواهم بگویم: نقش مادر و تهدید جمعیتی جدی است.
من هفته ‌ی گذشته واقعاً نگران شدم و گفتم: بینندگان را از دست می‌ دهیم. اما دیدم شاید یكی از كمترین برنامه‌ هایی بود كه پیام خیلی زیاد بود و بالای نود درصد گفتند: ما موافق هستیم. شاغل و غیر شاغل موافق بودند. یعنی پیداست آن خانمی هم كه سر كار می ‌رود، در اثر یك اضطرار است كه می ‌رود. من سه پیشنهاد را خیلی سریع عرض كنم.
پیشنهاد اول این است كه اگر می ‌خواهیم بحث اشتغال حل شود گفتیم: یك بخشی از درآمدی كه خانم‌ ها دارند، دسته ‌ی اول و دوم نه، خرج رفاهیات می ‌شود.اگر ما جلوی تبلیغات مصرف گرایی را بگیریم، دیگر نیازی نمی‌ شود. این باقیمانده ‌ی پول بعد از آن شش هزینه، سرویس و مهد كودك و بیماری و لباس و غذا، یك مختصری می ‌ماند. این مختصر به چه كاری می ‌آید؟ اینكه مدل تلویزیون و یخچال و پرده ‌ها را عوض كنیم. خانم زندگی برجا باشد بهتر است، یا اینكه سراغ دو تا مدل جدید برویم؟ یعنی همه چیز را فقط بخاطر دكوراسیون منزل از دست بدهیم. حرف من شعار است و شعار هم فایده ندارد. چه وقت به عمل می ‌رسد؟ همین رسانه ‌ی ملی نقش اول را دارد. رسانه ‌ها نقش اول را دارند. شما در فیلم ‌ها و سریال‌ ها، انصافاً چه خانه ‌هایی را نشان می ‌دهید؟ محل برگزاری فیلم‌ ها و سریال ‌ها كجاست؟ در خانه های ساده است؟ این فیلم تا دورترین روستای مرزی پخش می ‌شود. روستایی با تعجب به خانه و ماشینی كه در این فیلم هست نگاه می ‌كند. می ‌گوید: چقدر فضای این خانه زیباست! نمی ‌داند این كارگردان بیچاره جای این فیلم را اجاره كرده و چند روز می‌ خواهد این فیلم را بسازد و بعد هم باید اجاره‌ اش را بدهند. او فكر می ‌كند، هركس در تهران زندگی می ‌كند، این چنین خانه‌ ای دارد. بعد فاصله‌ ی خودش را می ‌بیند. می ‌گوید: فرش و تلویزیون من اینطور نیست. در خیابان ‌ها تبلیغ زدند، فروش لوازم خانگی با چك كارمندی! با اقساط ماهیانه، چرا تبلیغ و اصرار دارید؟ چرا مصرف گرایی را به شدت تبلیغ می ‌كنیم؟ می ‌گوید: بیا با چك كارمندی هرچه می‌ خواهی ببر. چون می ‌داند چك كارمندی پشتوانه دارد و بعداً پدرش را درمی ‌آورد. سود و جریمه ‌اش را می‌ گیرد. برای چه؟ كه تجملات پیاده شود. ما باید قدمی برداریم. ما باید نگاهمان را عوض كنیم و رسانه ‌ها باید در این مسأله كمك كنند.
حرف دوم ما نكته ‌ای است كه اشاره كردم، خدمات حكومت دینی به زنان خانه‌ دار است. من یك آماری می ‌دهم، از آن آمارهایی است كه من بگویم، می ‌ترسم ناراحتی ایجاد شود. ما فاصله‌ ها را می‌ بینیم ناراحت می ‌شویم. من در بعضی كشورهای اروپایی دیدم به خانم ‌های خانه‌ دار خدمات پزشكی پس از زایمان را رایگان می ‌دهند. می‌ گویند: تو خانه ‌دار هستی، كاری نداشتی، اشتغالی نداشتی، این خدمات پزشكی برای تو رایگان باشد. ما در كدام قانون داریم كه به خانم خانه دار خدمات اضافه داده شود، همه‌‌ ی خدمات برای آن زن شاغل است. فرهنگ هم كه در پیام ‌ها خواندید. اگر كار نكند به او الاف می ‌گویند. او هم كه كار می‌ كند یك وجهه ‌ای دارد. مادر بودن و خانه ‌داری هم كار شد؟! از دامن زن مرد به معراج می ‌رسد، این ‌ها همه حرف و شعار است. این برای تابلو خوب است. یعنی چه كه از دامن زن مرد به معراج می ‌رسد. می ‌گوید: رسانه و تلویزیون و فیلم و سریال و موقعیت و دولت و قانون همه برای زن شاغل است. اگر ما به زن خانه‌ دار امتیازی را دادیم، شاید خیلی وضع تغییر كند. شما یك قانون را ببینید كه به نفع زنان خانه ‌دار باشد. خانم شما خانه ‌دار هستی، شما مادر هستی، می‌ خواهیم در سال فرهنگ، مادران به نقش مادری خودشان برگردند. چطور برگردند؟ چه امتیازی می ‌خواهیم به اینها بدهیم؟ می‌ خواهیم مادران باور كنند كه مادر بودن یك افتخار است. باور كند تربیت فرزند یك افتخار است.
یكی از حرف ‌هایی كه باز مطرح است، این پول ‌هایی كه خانم ‌های شاغل بدست می ‌آورند، بخشی ‌اش برای بیماری ‌هایی است كه بعداً بچه‌ ها می‌ گیرند. برای آن اضطراب ‌ها و استرس ‌هایی است كه دوری از مادر ایجاد كرده است. هیچ چیزی جای آغوش پر مهر مادر را نمی ‌گیرد. نه كودك دو ساله، یك مرد پنجاه ساله هم وقتی آرام می ‌شود كه در خانه با همسرش یا مادرش درد و دل می‌ كند. سنگ صبورش مادرش یا همسرش است. وقتی 6 صبح رفتند و 6 بعداز ظهر آمدند، دیگر چیزی باقی نمی ‌ماند. الآن حضور پدر و مادرها در خانه چند دقیقه است؟ چند درصد در خانه حضور دارند؟ من در آمارها دیدم كه حضور پدر و مادر كنار بچه‌ها 6 درصد است. هفته‌ ی گذشته گفتم كه وسایل بازی و سی ‌دی می‌ گیریم كه بچه برای خودش بازی كند و دست از سر ما بردارد. این پیشنهاد دوم بود.
پیشنهاد سوم ترویج فرهنگ كارها و اشتغالات داخل خانه است. در گذشته اینطور بوده است. الآن صنعت یك مقدار كارها را سبك كرده است. لباس‌ شویی آمده، ظرف ‌شویی آمده است، خانم ‌ها نگویند: نه، ما كار زیاد داریم. آنهایی كه كار زیاد دارند، هیچ! آنهایی كه می‌ گویند: ما وقت اضافه داریم، چه مانعی دارد ما بیاییم كارهای خانگی را ترویج كنیم. كارهای خدمات خیریه كه خیلی‌ ها دارند. خانم دستت می ‌رسد، برای باقیات ‌الصالحاتت بگذار. جهیزیه درست كن. من خبر دارم كه خانم ‌هایی هستند جلسات خیریه دارند، صدها نفر در یك محله صدها جهیزیه درست كردند.
ما آماری از بعضی كشورهای آسیایی مثل ژاپن داریم كه خانم‌ هایشان در اوقات فراغت سراغ همین كارهای خیریه می ‌روند. كاری كه مناسب كار خانم ‌ها باشد.
مطلب آخر را بگویم و عرضم را تمام كنم. یك پیشنهادم هم به مردها است. پیامی دیدم كه نوشته بود: من وقتی از شوهرم پول می ‌خواهم، گویی می‌ خواهد جانش را بدهد. خوب من مجبور هستم یك اشتغالی داشته باشم. این بی ‌انصافی است. ما چقدر حدیث و روایت داریم كه پیامبر خدا فرمود: بهترین مردم كسی است كه كاری نكند دست خانمش جلوی دیگری دراز شود. بدترین مردها، مردی است كه دست زنش جلوی دیگری دراز شود. مردها آخر كیفشان چیزی نمی ‌ماند. آن چیزی كه می ‌خواهد بماند، شما جبران كنید. نگذارید در مضیغه باشند. اگر خانم‌ ها به این پیام رسیدند، اگر نقش مادری را بازی كنند، آنوقت إن شاءالله همه‌ ی مشكلات حل می ‌شود.
من فقط به این نكته اشاره كنم. از نظر دینی و فقهی، از نظر اخلاقی وظیفه ‌ی نان آوری با مرد است. چون در پیام‌ ها بود. می ‌گویند: شما خبر ندارید. شما شكمتان سیر است. شما از گرفتاری ما اطلاع ندارید. با یك حقوق اداره نمی ‌شود. سه نفر هم اگر كار كنند، باز كم می ‌آوریم. وظیفه ‌ی اول با مرد است. مرد باید تلاش كند. خانم‌ ها اگر كمك می ‌كنند، اگر در موارد اضطراری است، دستشان هم درد نكند. باید حكومت دینی رسیدگی كند. حرف ما این است، اگر بشود ما یك مقدار انتظاراتمان را كم كنیم، در روایت داریم اگر زنی با فقر و تنگدستی شوهرش بسازد، فردای قیامت با فاطمه‌ ی زهرا(س) محشور می ‌شود. اگر مراعات كنیم، اگر بسازیم، اگر سراغ تجملات نرویم، از تجملات بزنیم، می‌ شود با همین درآمد كم هم زندگی آبرومندانه‌ ای داشت، ولی باز مسؤولیت مرد فراموش نشده است. خانم ‌ها یادشان باشد، واقعاً با مردها به زبان خوب و خوش یادشان بیاورند، اگر خانم كمكی می ‌كند یك خدمت است. ولو درآمدش برای خودشان باشد.
بخش سوم را اینجا بخوانید.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
منبع: samtekhoda3.ir
تنظیم و ویرایش:  fg-m.ir 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
دوشنبه 13 آذر 1396 17:47
آیا می توانم بگویم که امداد رسانی برای پیدا کردن کسی است که واقعا می داند که در مورد آن صحبت می کنند
اینترنت شما مطمئنا می دانید چگونه یک مسئله را مطرح کنید
نور و مهم است. مردم بیشتر باید به این نگاه کنند
و درک این قسمت از داستان خود را. این تعجب آور است که شما محبوب تر نیستید زیرا شما مطمئنا این هدیه را دارید.
سه شنبه 30 آبان 1396 18:50
من فکر می کنم مدیر این سایت واقعا برای وب سایت خود سخت کار می کند، همانطور که در اینجا است
هر ماده مواد با کیفیت است.
یکشنبه 14 آبان 1396 02:56
ممنون اطلاعات خوبی بود
یکشنبه 5 شهریور 1396 07:13
Good day! Would you mind if I share your blog with my facebook
group? There's a lot of folks that I think would really enjoy your content.
Please let me know. Many thanks
شنبه 7 مرداد 1396 09:04
Hi there, I want to subscribe for this webpage to get latest
updates, therefore where can i do it please help
out.
شنبه 31 تیر 1396 22:14
Asking questions are truly good thing if you are not understanding something entirely, however this article provides pleasant understanding yet.
جمعه 16 تیر 1396 19:05
Nice blog here! Also your web site loads up fast! What web
host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
I wish my web site loaded up as fast as yours lol
جمعه 16 تیر 1396 18:48
It's genuinely very complex in this busy life to listen news on Television, so I just use world wide web for that
reason, and take the latest news.
جمعه 16 تیر 1396 18:46
Heya i am for the primary time here. I found this board and I to find It really
helpful & it helped me out much. I am hoping to offer one thing again and aid others such as you helped
me.
دوشنبه 12 تیر 1396 06:34
As the admin of this web site is working, no doubt very shortly
it will be well-known, due to its feature contents.
یکشنبه 11 تیر 1396 10:38
This is the perfect webpage for anybody who would like to find out about
this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I really would want to?HaHa).
You certainly put a new spin on a subject that's been discussed for many years.
Wonderful stuff, just wonderful!
یکشنبه 11 تیر 1396 08:38
Hi, Neat post. There's a problem along with your site
in internet explorer, may check this? IE nonetheless is the market chief and a large element of other people
will miss your excellent writing due to this problem.
شنبه 3 تیر 1396 16:29
As the admin of this web site is working, no doubt very quickly it will be well-known, due to its feature contents.
سه شنبه 23 خرداد 1396 06:46
Its like you read my mind! You appear to know so much
about this, like you wrote the book in it or something.
I think that you could do with a few pics to
drive the message home a bit, but instead of that, this is fantastic blog.
An excellent read. I'll definitely be back.
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 20:54
Heya are using Wordpress for your blog platform? I'm new to the
blog world but I'm trying to get started and create my own. Do you need any html
coding knowledge to make your own blog? Any help would be really
appreciated!
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 13:44
This website truly has all of the info I needed concerning this subject and didn't know who to ask.
شنبه 9 اردیبهشت 1396 19:12
I really like it whenever people come together and share
thoughts. Great site, keep it up!
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 13:55
Hey there! I simply would like to offer you a big thumbs up for your great info you've got here on this post.
I will be returning to your blog for more soon.
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 11:39
What you published was actually very logical. But, what about this?

what if you added a little information? I am not saying your
content isn't good., however what if you added something that makes people
desire more? I mean چند جرعه معنویت - اشتغال بانوان
در «سمت خدا»- بخش دوم is kinda boring.
You ought to glance at Yahoo's home page and see how they write post titles to get viewers to
open the links. You might try adding a video or a picture or two to get people interested about what you've written. Just
my opinion, it would make your posts a little livelier.
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 16:06
Hey! I know this is somewhat off topic but I was wondering
which blog platform are you using for this website? I'm getting sick and tired of Wordpress because I've had issues with hackers and I'm looking at alternatives for another platform.
I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.
دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 19:39
Howdy! I'm at work surfing around your blog from my new
iphone 3gs! Just wanted to say I love reading your blog and look forward
to all your posts! Keep up the great work!
چهارشنبه 30 فروردین 1396 13:49
Great info. Lucky me I recently found your website by accident (stumbleupon).
I have saved it for later!
یکشنبه 27 فروردین 1396 16:37
Thank you for sharing your info. I really appreciate your
efforts and I will be waiting for your further post thank you once again.
یکشنبه 27 فروردین 1396 16:34
What's up friends, pleasant article and nice arguments commented at this place, I am in fact enjoying by these.
جمعه 25 فروردین 1396 04:11
A person essentially lend a hand to make critically
articles I might state. That is the first time
I frequented your web page and to this point?
I surprised with the research you made to make this particular publish amazing.
Fantastic job!
چهارشنبه 23 فروردین 1396 14:55
Excellent article! We are linking to this great post on our site.
Keep up the great writing.
سه شنبه 22 فروردین 1396 14:54
Wow, awesome blog format! How lengthy have you ever been blogging for?
you made running a blog glance easy. The whole glance of your
website is great, as neatly as the content!
دوشنبه 21 فروردین 1396 12:35
Just want to say your article is as astounding. The clearness in your publish is just spectacular and that i could think you are an expert
on this subject. Fine with your permission let me to clutch your feed
to stay up to date with drawing close post. Thanks 1,000,
000 and please carry on the enjoyable work.
سه شنبه 15 فروردین 1396 14:14
Hi, I log on to your blog on a regular basis.
Your writing style is witty, keep up the good work!
پنجشنبه 10 فروردین 1396 15:55
If you are going for best contents like myself, simply pay a quick
visit this web site daily because it gives quality contents, thanks

نمایش نظرات 1 تا 30


معرفی وبلاگ
چند جرعه معنویت، یك وبلاگ معنوى است كـه با هـدف "دیــــن یـــارى" و انتقال و گسترش مفاهیم معنــوى اســلامى ساخته شده است.
... اللّهم عجّـل لولیك الفـرج...
مدیر وبلاگ::فائقه ::
جدیدترین مطالب
▪ مناره ۸۰ متری در کجای دین آمده است؟
▪ بنرهای متحرک احادیث امام رضا علیه السلام
▪ تلنگر 22: ما جزء 40 میلیون زائر کربلا تو اربعین هم نیستیم...
▪ فرهنگ بسیجی
▪ اشتغال بانوان در «سمت خدا»- بخش سوم(پایانی)
▪ اشتغال بانوان در «سمت خدا»- بخش دوم
▪ اشتغال بانوان در «سمت خدا»- بخش اول
▪ تلنگر 21: آخرین بازدید...؟
▪ سوم شعبان
▪ پوسترهای ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها و روز مادر
لینکستان
▪ PhdClass|تازه ترین ها|علمی و آموزشی
▪ پایگاه مداحی کربلایی محسن احمدی
▪ شهید گمنام
▪ پاسخ به تمامی شبهات
▪ دانشجویان و مهندسین عمران ایران
▪ دلنوشته یک کبوتر
▪ اشعار فاطمى
▪ شناخت رهبرى
▪ گوهر كمال، حجاب برتر
▪ هشتمین ستاره
▪ تقویم شیعه
▪ پایگاه آموزشی خبری آی تی گل نرگس
▪ .:: ابزاروبلاگ ::.
▪ قافله صبر و بصیرت
▪ یاد یار مهربـان
▪ عــلم و معرفـت
▪ حسینیه حضرت علی اکبر (ع)
▪ بانک دانلود و مطالب مذهبی
▪ *و شهید قلب تاریخ است*
▪ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ شوق پرواز
▪ نوین پلاست
▪ انجمن اسلامى دبیرستان شاهد ابـوذر غفـارى
▪ فــرماندهان عرصه اخـلاص
▪ مهدى بیــا
▪ دریچه
▪ نور حق
▪ مطالبی از سراسر اینترنت
▪ کانون فرهنگی منتظران مهدی
▪ به سوی بصیــرت
▪ تنها منجی
▪ سنگر بصیرت
▪ جوان و انتظار
▪ بصیرت صادق
▪ رئـیس جمـهور محبـوب من
▪ او خواهد آمد...
  همه لینکها

ابزار هدایت به بالای صفحه