تبلیغات
چند جرعه معنویت - اشتغال بانوان در «سمت خدا»- بخش اول
چند جرعه معنویت
امروز:
اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً
ضمن تشکر از بازدید شما،
از این پس « چند جرعه معنویت » را با آدرس fg-m.ir مشاهده کنید.

اشتغال بانوان در «سمت خدا»- بخش اول


در تاریخ 19 و 26 فروردین و 2 اردیبهشت 93 مباحث خوبی در برنامه سمت خدا مطرح شد که به اشتغال زنان می پرداخت و در واقع جواب این پرسش بود که در جامعه اسلامی اشتغال زنان آری یا نه؟
فایل های تصویری و صوتی و متنی کامل این برنامه ها در سایت سمت خدا موجود می باشد.
من در اینجا با حذف حاشیه پردازی های برنامه، خلاصه ای از متن این سه جلسه را که منحصرا درباره اشتغال بانوان بود در سه بخش تهیه کرده ام که خواندن آن را به تمامی بانوان شاغل و غیر شاغل و کسانی که پیوسته به دنبال پیدا کردن شغل هستند پیشنهاد می کنم.

بخش اول

برنامه سمت خدا

موضوع برنامه: بررسی ابعاد اشتغال بانوان
كارشناس: حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی

تاریخ پخش: 19/01/93
امیرالمؤمنین و فاطمه‌ ی زهرا (س) یك تقاضایی از پیامبر خدا كردند. این حدیث در وسایل الشیعه است. گفتند: یا رسول الله! شما یك لطفی هم در حق ما بفرما. شما یك تقسیم كاری برای ما معین كنید. ما كارها را چگونه انجام بدهیم؟ پیامبر خدا اینگونه تقسیم كردند: «فَقَضَى عَلَى فَاطِمَةَ ع ...» (وسایل الشیعه/ج20/ص172)
فرمودند: فاطمه ‌ی زهرا (س) كارهای داخل خانه را اجام دهند، و امیرالمؤمنین كارهای بیرون خانه را انجام دهند.
صدیقه‌ طاهره فرمودند: «فَلَا یعْلَمُ مَا دَخَلَنِی مِنَ السُّرُورِ إِلَّا اللَّهُ»
جز خدا نمی‌ داند كه من چقدر از این تقسیم كار خوشحال شدم كه كار خانه بر عهده ‌ی من است.
من به تازگی در روایتی دیدم كه نه تنها كار خانه را به زیبایی انجام می ‌داد، این آسیایی كه حضرت داشت، بعضی از فقرای مدینه نداشتند. فاطمه ی زهرا بعضی از كارهای همسایگان را هم انجام می ‌دادند. فرمود: خدا می ‌داند من چقدر خوشحال شدم كه كار بیرون خانه به عهده ی من نیست. من داخل خانه باید كار انجام بدهم.
چرا پیغمبر اینگونه تقسیم كار كردند؟ نمی ‌شد كه امیرالمؤمنین در داخل خانه و فاطمه‌ ی زهرا در بیرون خانه كار كنند. یك جمله ‌ای امیرالمؤمنین در نامه‌ 31 نهج‌البلاغه دارند. من فكر می‌ كنم تعبیر از این لطیف ‌تر، از این زیباتر نشود راجع به موقعیت بانوان پیدا كرد. نامه‌ 31 نامه ‌ای به حضرت مجتبی است. حضرت می ‌فرماید: «فَإِنَّ الْمَرْأَةَ رَیحَانَةٌ وَ لَیسَتْ بِقَهْرَمَانَة»، زن گل است. قهرمان یك واژه ‌ی فارسی است كه در زبان عربی رفته است و عرب ‌ها از آن استفاده كردند. زن ریحان است، گل است. قهرمان نیست. یعنی مرد است كه توانایی كارهای سنگین، مدیریت ‌های سنگین، جنگ و جهاد را دارد.
یك تعبیری هم در قرآن داریم. در سوره ‌ی زخرف آیه‌ ی 18 می‌ فرماید: «أَ وَ مَنْ ینَشَّؤُا فِی الْحِلْیةِ» (زخرف/18) راجع به زن ‌ها است. «وَ هُوَ فِی الْخِصامِ غَیرُ مُبینٍ» زن مظهر عاطفه است. مظهر زیبایی است. «أَ وَ مَنْ ینَشَّؤُا فِی الْحِلْیةِ» زن را خدا اینگونه آفریده است. در زیبایی ‌ها، در زینت اینگونه است. می ‌دانید زن و مرد هر كدام مكمل آفرینش دیگری هستند. «وَ هُوَ فِی الْخِصامِ غَیرُ مُبینٍ» مظهر عاطفه است. مظهر مهربانی است. اهل جنگ نیست، در خصام و دعواها نمی‌ تواند حرفش را به خوبی و روشنی بزند.
من همین ‌جا یك جمله ‌ای از مرحوم علامه(ره) بگویم. ایشان یك كلام زیبایی دارد، البته این كلام ذیل آیه ‌ی 34 سوره‌ ی نساء است. مرحوم علامه می‌ فرماید: شما ده سال حكومت اسلامی پیامبر را ببینید، پیامبر ده سال در مدینه حكومت كردند. در این ده سال هیچگاه یك زنی را به منصب قضاوت نصب نكردم. «لا اعطی امرأتاً منصب القضاء» چرا؟ به دلیل همین آیه ‌ای كه می‌ خوانیم. اتفاقاً یكی از آیاتی كه به آن استشهاد می ‌كنند كه زن نمی ‌تواند قاضی باشد همین آیه است. «وَ هُوَ فِی الْخِصامِ غَیرُ مُبینٍ»
حدیثی را من امروز نگاه می‌ كردم، شیخ صدوق در من لا یحضر دارد. این را بیشتر تأكید می ‌كنم كه یك وقت خانم ‌ها فكر نكنند اگر اسلام گفت: زن نمی ‌تواند قاضی باشد، یك ظلمی به زن‌ ها شده است. مردها هم كه قاضی هستند، تعبیر پیامبر این است. پیامبر فرمود: «مَنِ ابْتُلِی بِالْقَضَاء» (فقیه/ج3/ص11) كسی كه به قضاء مبتلا شد، مواظب باشد به عدالت رفتار كند. یعنی پیامبر از قضاوت به ابتلاء تعبیر كرده است. امتحان است، امتیاز نیست كه بگوییم: اسلام به زن ‌ها نداده، به مردها داده است. صرفاً یك فضیلت نیست. «مَنِ ابْتُلِی بِالْقَضَاء» اگر كسی به قضاوت مبتلاء شد، قضات این حدیث خیلی یادشان باشد. شاید زیباترین پیام همین است. مواظب باشند حتی اگر این مسؤولیت واجب عینی هم باشد، ولی ابتلاء است، امتحان الهی است. در یك تعبیری داریم پیامبر می ‌فرماید: كسی كه متولی قضاوت می‌ شود، «ذُبِحَ بِغَیرِ سِكِّینٍ» (وسایل‌الشیعه/ج27/ص19) با پنبه سر خودش را بریده است. یك وقت آدم می ‌داند دینش دارد از بین می ‌رود، یك وقت ندانسته همه چیز را از دست می‌ دهد.
اگر اسلام گفت: آقا این كار برای مردها باشد. ابتلاء و امتحان باشد، مواظب هم باشید. خانم‌ ها این كار را نكنند. یك مرد قاضی چه می‌ كند؟ قضات چه می‌ كنند؟ گاهی باید محاكمه كند، یك آدم جلاد، شیاد، قاتل، قاچاقچی، هزار چهره‌ است. اگر خانم با آن روحیه‌ ی لطیف و عاطفی به تعبیر قرآن و روایت اگر گفتند: شما را از این ابتلاء و امتحان معاف كردیم، نمی ‌خواهد شما این مرد جلاد را محاكمه كنید. این روح لطیف شما خیلی بزرگتر از این است. شما كنار بیا. این ظلم نیست.
دوم اینكه مرحوم علامه فرمودند: پیامبر در هیچ جنگی زن‌ ها را دعوت نكرد كه برای جنگیدن بیایند. قبلاً هم گفتیم: در میدان‌ های نبرد می ‌آمدند، كار مداوای مجروحین را داشتند. پیامبر به زنی كه در نبردها خیلی مجروحین را مداوا می ‌كرد، گردنبندی را هدیه دادند. به هر قیمتی می‌ خواستند از او بخرند، نمی ‌داد. می ‌گفت: این هدیه‌ ی پیامبر است.
سومین مورد مرحوم علامه ذیل آیه ‌ی 34 المیزان دارد. می ‌فرمود: ده سال حكومت پیامبر را ببینید. پیامبر هیچگاه ولایتی را به زن‌ ها نداد. تاریخ پیامبر موجود هست. برویم ببینیم در این ده سال پیامبر یك جا هست كه زنی را فرماندار یا استاندار كرده باشد؟ مرحوم علامه زمان پیامبر را می ‌گوید. بینندگان عزیز زمان امیرالمؤمنین هم ببینند.
كسی مخالف تحصیل زن ‌ها نیست. این مسلم است ولی حتماً برای تحصیل زن‌ ها باید دو سه شرط را رعایت كرد. یكی اینكه تحصیل مفید باشد. علمی یاد بگیرند كه مفید باشد. اوایل انقلاب چقدر مواردی بودند كه زن‌ ها حتی در مسائل پزشكی ‌شان مجبور بودند به پزشكان مرد مراجعه كنند. چقدر ما باید از این خیل كثیر بانوانی كه رفتند درس خواندند و الآن در رشته‌ های تخصصی و فوق تخصصی مهارت دارند، تشکر کنیم. این واقعاً افتخار است. چقدر از دختران علما و مراجع تقلید ما الآن در رشته ‌های تخصصی و فوق تخصصی پزشكی دارند كار می ‌كنند. درس مفید باشد.
این خانم مجتهده امین اصفهانی كه شما در سالگردشان نامشان را بردید، ایشان پنجاه سال گواهی اجتهاد داشته است و از آیت الله العظمی حائری مؤسس حوزه ‌ی علمیه‌ ی قم گواهی اجتهاد دریافت كردند. اگر دین گفت: شما مجتهد باش ولی مرجع تقلید نباش، باز ظلمی به زن شده است؟ نه! مرجعیت یك مسؤولیت است.
وقتی صاحب جواهر از دنیا رفت، همه منتظر بودند، مرجعیت باید به شیخ انصاری می ‌رسید. دیدند شیخ انصاری در حرم امیرالمؤمنان(ع) رفته و گریه می ‌كند. گفتند: بابا داریم دنبال تو می ‌گردیم. گفتند: صاحب جواهر و استاد شما را خواستند. فرمود: نه! من یك رفیق به نام سعید العلماء مازندرانی دارم در مازندان با هم بودیم. او از من بهتر است. جمعی به مازندران آمدند گفتند: شیخ انصاری گفته: تو بهتر هستی. گفت: نه! به شیخ انصاری بگویید: ما آن وقت كه با هم بودیم، من فاصله گرفتم و اینجا آمدم، شما بهتر هستید. مسؤولیت است. قضاوت ابتلاء است، مرجعیت ابتلاء است. این شرط اول مفید باشد كه ما واقعاً افتخار می‌ كنیم.
همین جمله ‌ای كه در آغاز برنامه از مقام معظم رهبری پخش كردند، جمله ‌ی خیلی زیبایی بود. بیانی كه در اول سال ایشان داشتند، بحث فرهنگ و اقتصاد است كه فرمودند: فرهنگ بالاتر است. این را بپذیریم كه امروز در جامعه‌ ی ما متأسفانه داشتن مدرك به عنوان یك ارزش شده است. مهم نیست این مدرك آیا چیزی به دست ما می ‌دهد یا نه؟ اگر الآن بگوییم خانم ‌هایی كه گرفتار این مسأله بودند به ما پیام بدهند، فراوان پیام می ‌رسد. خانم ‌هایی كه در رشته ‌ای كه اصلاً علاقه نداشتند، درس خواندند. صرف گرفتن مدرك بوده است. می‌ گوید: اگر فردا بگویند: مدرك تحصیلی شما چیست، چه بگویم؟ 1- علاقه نداشته است. 2- از روز اول با بی ‌علاقگی درس خوانده است. 3- هیچ ثمری نداشته است. 4- مصیبت بزرگ این است كه گرفتار دانشگاه‌ های آزاد و امثال اینها می ‌شود و پدر پیرش پولی نداشته و از بانك ‌های مختلف قرض كرده و با هزار گرفتاری درست كرده كه این دختر خانم یك علم غیر مفید و بی ‌علاقه را دنبال كند. این باید عوض شود.
اینكه امیرالمؤمنین از پیامبر تقاضا كرد كار را بین حضرت فاطمه و ایشان تقسیم كنند، و فاطمه ‌ی زهرا اینقدر خوشحال می ‌شوند، معنایش این است. اینطور نباشد كه بگوییم: اگر زنی اشتغال نداشت، نقص بزرگی است. الآن فرم پر می ‌كنند، می‌ نویسند خانه ‌دار، می ‌گویند: خانه‌ دار هم شغل شد. مادر، مادر بودن هم شغل است؟
من یك وقتی دیدم كه رسانه ‌ی ملی با افتخار مصاحبه می ‌كردند كه یك خانمی از تریلی هجده چرخ پایین آمد و با او مصاحبه كردند. آیا واقعاً این افتخار و امتیاز است؟ یعنی به عنوان یك الگو بگوییم: اگر یك زن توانست یك تریلی هجده چرخ را ببرد و این كار را انجام داد، واقعاً كار بزرگی است؟
من سؤال می‌ كنم، این خانم چگونه می ‌تواند مادر خوبی برای فرزندانش باشد؟ یك زن و شوهری هر دو شاغل هستند. تقریباً 5، 6 صبح از خانه بیرون می ‌زنند، كی بر می ‌گردند؟ 5، 6 بعد از ظهر هم بر می ‌گردند. فرض كنید یك طفل یكی دو ساله هم دارند. می‌ خواهد با این بچه چه كند؟ این خانم چه وقت مادر فرزندانش می ‌شود؟ بچه‌ ها را كجا می ‌گذاریم؟ مهدكودك می‌‌ گذاریم. اولاً این مهد كودك ‌ها جای مادر را نمی ‌گیرند. اینكه گفتم: امیرالمؤمنین فرمود: زن گل است، این گل چطور باید طراوات را به فرزندش منتقل كند؟ با در آغوش گرفتن فرزندش، با حضور در كنار فرزندش به او محبت می ‌كند. الآن در كشور ما آمار گرفته شده كه درصد حضور پدر و مادرها در خانه ‌ها خیلی كم شده است. از صد در صد 6 درصد آمار داده‌ اند. اینگونه می ‌شود بعد عاطفی را جبران كرد؟
الآن از بازی ‌های كامپیوتری و رایانه ‌ای بسیار استقبال شده است. چرا؟ برای اینكه می ‌خواهیم بچه ‌ها كاری با ما نداشته باشند. من می ‌خواهم بگویم چگونه می ‌توانند مادر خوبی باشند؟
نكته‌ ی دوم اینكه چطور می ‌توانند یك مادر باشند؟ الآن همین بحثی كه مقام معظم رهبری هم فرمودند، بحث نسل است. ما تهدید جمعیتی داریم. واقعاً یك خانم شاغل می‌ تواند به راحتی چند فرزند داشته باشد؟ سخت است. حداكثر می‌ گوید: حالا یك فرزند، نهایت دو فرزند داشته باشیم. به فرزندان بیشتر تن نمی ‌دهد. خانه‌ ی زهرا(س) را نگاه كنیم. فاطمه‌ ی زهرا نه سال خانه ‌ی امییرالمؤمنین بوده است. نه سال چند فرزند داشته است؟ چهار فرزند قد و نیم قد داشته است. الآن اگر یك خانم شاغلی چهار فرزند پشت سر هم داشته باشد، اصلاً معنا ندارد.
شاید خانم‌ ها در مورد این بحث نظری داشته باشند. ما تابع هستیم، هیچ تحكمی هم نداریم، می ‌توانند نظرشان را بدهند، پیام بدهند، سؤال سوم من این است. حتی این خانمی كه بعد از هفت، هشت ساعت كار به خانه می ‌آید، این پول كجا هزینه می ‌شود؟ خدا می ‌داند كه من دلم می‌ سوزد وقتی می ‌بینم خانم‌ ها در این شركت‌ ها و مؤسسات خصوصی كار می‌ كنند، باور كنید نمی‌ خواهم تعبیرهایی بگویم كه تعبیرهای خوبی نیست. واقعیت هست و نمی‌ خواهم بر زبان بیاورم. یك خانم محترم 12 ساعت با كمترین درآمد كار می ‌كند. من تقاضا می ‌كنم خانم‌ ها به ما بگویند: آنهایی كه با ساعات زیاد و درآمد كم در شركت‌ های غیر دولتی كار می‌ كنند، این درآمد را چه باید كند؟ سه هزینه دارد. 1- برای این بچه ‌ای كه 12 ساعت بیرون است. 2- برای سرویس و رفت و آمدش، 3- اول فصل زمستان كه می ‌شود، دیدید این بچه از یك نفر دیگر بیماری واگیر دار می ‌گیرد. آدم واقعاً دلش می ‌سوزد. این پول را می ‌گیرد، یك چیزی هم روی آن می‌ گذارد، كه بتواند این بچه ‌ای را كه در جای دیگر دارد رشد می ‌كند، مشكل بیماری او را برطرف كند. مشكل سرویس و رفت و آمد او را حل كند.
من می ‌خواهم بگویم امسال می‌ شود این را درست كرد. من مخصوصاً عرض كردم امسال كه این پیام شروع شده واقعاً می ‌شود. رسانه باید به میدان بیاید. علما باید به میدان بیایند. هركس حرفی بلد است، باید به میدان بیاید. نكته‌ ی آخری كه من می‌ خواهم عرض كنم این است.
الآن خانم‌ ها می‌ گویند: آقا شما می ‌خواهید ما را خانه نشین كنید. ما می ‌خواهیم بیرون برویم، سرمان هوا بخورد، سر هوا خوردن به این نیست كه شما 12 ساعت پیش یك مردی بروید، كار كنی و یك مبلغ ناچیزی به شما بدهند و اینطور هزینه كنی. سؤال من این است فرض كنید در شرایط برابر است. فرض كنید در خانه زن و مردی هستند، تحصیلات واحد با مدرك واحد و قدرت واحد دارند. بنا است بالاخره یكی از این دو شاغل باشند، یا زن باید شاغل باشد، یا مرد باید شاغل باشد. ترجیح با چه كسی است؟ آیا زن شاغل شود، مرد بنشیند، نقش مادر را بازی كند یا نه مرد بیرون برود، و زن بنشیند مادری كند؟
سؤال من این است الآن در كشور ما چند میلیون از خانم ها شاغل هستند؟ آمارها خیلی متفاوت است. دو میلیون زن شاغل داریم. وقتی دو میلیون زن شاغل است، یعنی چه؟ یعنی ما دو میلیون مرد را در خانه نشاندیم. این سؤالی است كه ما پرسیدیم و گفتیم: منصفانه بگویند. الآن ما چند میلیون بیكار داریم؟ من جدای از آن شغل ‌هایی كه منحصر به خانم‌ ها است می‌گویم. ما افتخار می ‌كنیم، واقعاً خدمت بزرگی كردند. ولی من به عنوان یك ارزش می ‌گویم، تحصیل خوب است. مدرك ارزش نباشد. یك بخشی از خانم ‌های ما گرفتار هستند. نسبت به شغل بدون علاقه ‌اش تنفر دارد، می ‌گوید به مدركش برسیم. یك بخشی هم می‌ گویند: من اشتغال داشته باشم، چون نداشتن اشتغال خوب نیست. مادر بودن كه شغل نیست! نمی ‌خواهد این را بنویسد. عرض كردم اگر در یك خانه ‌ای یك زن و مرد با یك نوع تحصیل و یك نوع قدرت هستند، چه كسی باید بیرون از خانه برود؟ مرد برود، زن مادری كند. یا نه زن بیرون برود و مرد نقش مادر را بازی كند؟ این را همه بپذیرند. من می ‌گویم اگر در این دو مورد، یك مورد را می ‌پذیرید، آیا جامعه یك خانه‌ و یك خانواده‌ ی بزرگ نیست؟ اگر ما دو میلیون زن شاغل داریم، معنایش این نیست كه ما دو میلیون كار داریم. چند میلیون هم بیكار داریم. اگر همه شاغل باشند، می‌ گویید: كشور خوب است و همه اشتغال دارند. ما مرد بیكار نداریم. شما دو میلیون زن را شاغل كردی و دو میلیون را هم بیكار كردی. یعنی دو میلیون از كسانی كه باید مادر باشند و نقش خودشان را ایفا كنند، آنها ایفا نمی ‌كنند و همان گرفتاری ‌های بیرون را دارند و دو میلیون نفری كه باید بیرون بروند، نشستند نقش مادر را بازی می ‌كنند.
خدا آیت الله امینی را سلامت بدارد. یك سال خطبه ‌های نماز جمعه ‌شان پیرامون این موضوع بود. پس امیرالمؤمنین تقاضای تقسیم كار كردند، پیامبر كار را تقسیم كردند، و فاطمه ‌ی زهرا فرمود: جز خدا كسی نمی ‌داند چقدر خوشحال شدم كه من در خانه كار می ‌كنم. البته همین فاطمه(س) همان روزی كه باید میدان بیاید، آمد. همان روزی كه باید بیاید خطبه بخواند، به میدان آمده است. آن روزی كه باید به جبهه‌ ی جنگ احد بیاید و مجروحین را مداوا كند، حاضر بودند. آن روزی كه باید خطبه بخواند با آن حجاب كاملی كه در خطبه هست، آمدند خطبه را خواندند.
امیدوارم كه امروز بینندگانمان را از دست نداده باشیم. خانم‌ ها از ما قهر نكنند. امام می ‌فرمود: از دامن زن مرد به معراج می ‌رود. ما اگر قبول كردیم زن كار خانه، كار مادری را داشته باشد، آن مهر و عاطفه ‌ای كه قرآن و امیرالمؤمنین می‌ گوید، آن وقت باور می ‌كنیم كه وقتی امام می‌ گویند: از دامن زن مرد به معراج می ‌رود یعنی چه؟ زن می ‌تواند مجتهد باشد، اما مرجعیت نه. مرجعیت مسؤولیت است. با اشك چشم مرجعیت را قبول می‌ كردند. پیر می ‌شد آدم تا یك فتوا بدهد. این هنر نیست. یا اینكه زن ‌ها نمی ‌توانند امام جماعت شوند. امام جماعت شدن فضیلت نیست. نماز جماعت خواندن فضیلت است. چقدر علما و بزرگانی را داشتیم كه از امام جماعتی فرار می‌ كردند. به عمرشان نماز جماعت نخواندند. می ‌گفتند: دیگران هستند. ما را گرفتار نكنید. یعنی امام جماعت شدن ثواب مضاعفی ندارد. اما خانم در نماز جماعت شركت كند. اما امام جمعه چه؟ امام جمعه شدن یك مسؤولیت است. ائمه جمعه اگر شب جمعه را تا صبح بیدار باشند، كم است.
من ایام عید در مشهد مشرف بودم، به این نكته در سخنرانی‌ ها اشاره كردم، دیدم خانم‌ ها هجوم آوردند. گفتند: شما خبر نداری، با این خرج‌ هایی كه امروز هست، شما خبر ندارید و شكم شما سیر است. با دو شغل هم زندگی اداره نمی ‌شود. من می‌ خواهم بگویم این حرف، حرف درستی نیست. اولاً عرض كردم یك سری هزینه‌ های دیگری می‌ شود، ثانیاً اگر ما نگاه دین را پذیرفتیم، زن در خانه نشست، اینكه قرآن می‌ فرماید: «خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَیها» (روم/21) اگر زندگی با آرامش بود، یقین داشته باشید مرد با فكر آزاد و با آرامش و تلاش مضاعف جبران می ‌كند و آن پولی را كه شما فكر می ‌كنید با كار كردنتان در بیرون منزل بدست می ‌آورید برطرف می ‌شود. این جمله از امیراالمؤمنین است. فرمودند: وقتی من به خانه می ‌آمدم، «لَقَدْ كُنْتُ أَنْظُرُ إِلَیهَا» (كشف الغمه/ج1/ص362) فقط یك نگاه به فاطمه می ‌كردم، «فتنكشف عنی الهموم و الأحزان» تمام غم و غصه ‌ی عالم از قلب من می ‌رفت.
انصافاً زنی كه با مردش، صبح از خانه می ‌رود و 6 بعداز ظهر بر می ‌گردد، این می ‌تواند آن زنی باشد كه وقتی مرد به خانه می ‌آید نگاه بكند و غم و غصه ‌ی عالم از دل او برطرف شود؟
لذا در خاك سپاری حضرت هم فرمودند: خدایا من از فاطمه راضی هستم. و امام باقر(ع) فرمود: هیچ شفیعی بالاتر از رضایت شوهر برای زن مؤثر نخواهد بود.
بخش دوم را اینجا بخوانید.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
منبع: samtekhoda3.ir
تنظیم و ویرایش:  fg-m.ir


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
سه شنبه 23 مرداد 1397 10:07

Kudos! I like this!
buy viagra pfizer how to get viagra cheap can i buy viagra at walmart buy generic viagra with paypal how to buy viagra online how get viagra where to buy viagra without a prescription buy sildenafil tablets online viagra online canadian pharmacy viagra pharmacy uk
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 06:53

Wonderful material, Thanks a lot.
where to purchase viagra buying real viagra online sildenafil usa buy viagra online india online pharmacy usa cheap viagra prescription buying generic viagra pharmacy buy online viagra pill where can i buy viagra without a prescription
جمعه 17 فروردین 1397 22:39

With thanks, I value this!
cialis online napol cialis generique we choice cialis uk cialis dose 30mg cialis super kamagra cialis e hiv cialis daily dose generic cialis 20 mg where to buy cialis in ontario cialis italia gratis
جمعه 3 فروردین 1397 20:27

This is nicely said! .
cialis generic tadalafil buy ou trouver cialis sur le net try it no rx cialis callus prescription doctor cialis free generic cialis cialis coupons printable generic cialis pill online where cheapest cialis tadalafil 10 mg
دوشنبه 28 اسفند 1396 02:01

Useful posts. Regards.
cialis 5 mg buy 5 mg cialis pharmacie en ligne generic cialis 20mg uk safe site to buy cialis online cialis pills price each viagra cialis levitra cialis generico postepay when will generic cialis be available cialis 20 mg best price where to buy cialis in ontario
جمعه 17 آذر 1396 21:32
I think this is one of the most important information for me.
And i'm glad reading your article. But should remark on some
general things, The website style is ideal, the articles is really excellent : D.
Good job, cheers
سه شنبه 7 شهریور 1396 20:51
Hi I am so thrilled I found your web site, I really found
you by accident, while I was browsing on Google for something
else, Anyways I am here now and would just like to
say cheers for a remarkable post and a all round
thrilling blog (I also love the theme/design), I don't have time to read it all at the minute but I have
book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I
will be back to read a great deal more, Please do keep up the awesome work.
دوشنبه 16 مرداد 1396 20:40
I'd like to find out more? I'd love to find out more details.
جمعه 30 تیر 1396 22:20
If some one wants to be updated with most up-to-date technologies after that he must be
go to see this site and be up to date all the time.
یکشنبه 4 تیر 1396 23:27
بسیار قلب از خود نوشتن در حالی که
صدایی دلنشین ابتدا آیا نه کار خوب با من پس از برخی از زمان.

جایی در سراسر پاراگراف شما قادر به من مؤمن اما
فقط برای بسیار در حالی که کوتاه.
من هنوز مشکل خود را با جهش در منطق و یک خواهد را سادگی
به پر همه کسانی معافیت.
در این رویداد شما که می
توانید انجام من می بدون شک تا پایان مجذوب.
You could certainly see your skills in the paintings you write.
The arena hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe.

All the time follow your heart.
شنبه 27 خرداد 1396 07:46
Everything is very open with a very clear description of the issues.
It was really informative. Your site is useful.
Thanks for sharing!
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 21:06
Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really informative.

I'm going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future.
A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 07:30
Hi there to every , as I am truly eager of reading this webpage's
post to be updated regularly. It includes pleasant information.
شنبه 9 اردیبهشت 1396 19:26
Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to say
that I've really enjoyed browsing your blog posts.
In any case I will be subscribing in your rss feed and I
am hoping you write again very soon!
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 13:55
Hi, I read your new stuff on a regular basis. Your writing style
is witty, keep it up!
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 16:20
I was able to find good information from your content.
دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 17:43
Hello there! This post couldn't be written any better! Going through
this post reminds me of my previous roommate!
He always kept preaching about this. I most certainly will send this information to him.
Pretty sure he'll have a very good read. I appreciate
you for sharing!
شنبه 2 اردیبهشت 1396 16:10
Hmm it appears like your website ate my first comment (it was
extremely long) so I guess I'll just sum it up what I submitted
and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I'm still new to the
whole thing. Do you have any tips and hints for rookie
blog writers? I'd really appreciate it.
یکشنبه 27 فروردین 1396 16:36
If some one desires to be updated with hottest
technologies therefore he must be pay a visit this site and be up to date daily.
شنبه 26 فروردین 1396 22:32
Wonderful work! That is the type of information that are meant
to be shared around the net. Disgrace on Google for no longer positioning this publish upper!
Come on over and visit my web site . Thanks =)
چهارشنبه 23 فروردین 1396 14:19
Thanks for every other excellent post. Where else may anybody get that kind of information in such a perfect method of writing?
I have a presentation subsequent week, and I'm on the look for
such information.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 15:56
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to
your site when you could be giving us something informative to read?
پنجشنبه 10 فروردین 1396 11:55
Nice post. I learn something new and challenging on websites
I stumbleupon everyday. It's always helpful to read articles from other authors
and use something from other websites.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 11:34
I blog frequently and I really thank you for your content.
This great article has truly peaked my interest. I'm
going to book mark your blog and keep checking for new details about
once per week. I opted in for your RSS feed as well.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 10:34
That is very interesting, You're an overly skilled blogger.

I've joined your rss feed and look ahead to seeking
extra of your wonderful post. Additionally, I have shared your website in my social networks
پنجشنبه 10 فروردین 1396 10:18
Good way of describing, and pleasant paragraph to take facts concerning my presentation focus,
which i am going to deliver in institution of higher education.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 10:14
Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your
post seem to be running off the screen in Internet explorer.
I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but
I figured I'd post to let you know. The layout look great though!
Hope you get the issue resolved soon. Cheers
پنجشنبه 10 فروردین 1396 10:09
Great beat ! I wish to apprentice while you amend your
site, how can i subscribe for a blog website?
The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your
broadcast provided bright clear idea
پنجشنبه 10 فروردین 1396 09:58
Hi there, I discovered your web site via Google even as searching for a comparable
subject, your web site came up, it looks good. I've bookmarked
it in my google bookmarks.
Hi there, simply changed into alert to your blog via Google,
and located that it's truly informative. I am gonna be careful for brussels.
I will be grateful in the event you continue this in future.
Many folks will be benefited out of your writing. Cheers!

نمایش نظرات 1 تا 30


معرفی وبلاگ
چند جرعه معنویت، یك وبلاگ معنوى است كـه با هـدف "دیــــن یـــارى" و انتقال و گسترش مفاهیم معنــوى اســلامى ساخته شده است.
... اللّهم عجّـل لولیك الفـرج...
مدیر وبلاگ::فائقه ::
جدیدترین مطالب
▪ مناره ۸۰ متری در کجای دین آمده است؟
▪ بنرهای متحرک احادیث امام رضا علیه السلام
▪ تلنگر 22: ما جزء 40 میلیون زائر کربلا تو اربعین هم نیستیم...
▪ فرهنگ بسیجی
▪ اشتغال بانوان در «سمت خدا»- بخش سوم(پایانی)
▪ اشتغال بانوان در «سمت خدا»- بخش دوم
▪ اشتغال بانوان در «سمت خدا»- بخش اول
▪ تلنگر 21: آخرین بازدید...؟
▪ سوم شعبان
▪ پوسترهای ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها و روز مادر
لینکستان
▪ PhdClass|تازه ترین ها|علمی و آموزشی
▪ پایگاه مداحی کربلایی محسن احمدی
▪ شهید گمنام
▪ پاسخ به تمامی شبهات
▪ دانشجویان و مهندسین عمران ایران
▪ دلنوشته یک کبوتر
▪ اشعار فاطمى
▪ شناخت رهبرى
▪ گوهر كمال، حجاب برتر
▪ هشتمین ستاره
▪ تقویم شیعه
▪ پایگاه آموزشی خبری آی تی گل نرگس
▪ .:: ابزاروبلاگ ::.
▪ قافله صبر و بصیرت
▪ یاد یار مهربـان
▪ عــلم و معرفـت
▪ حسینیه حضرت علی اکبر (ع)
▪ بانک دانلود و مطالب مذهبی
▪ *و شهید قلب تاریخ است*
▪ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ شوق پرواز
▪ نوین پلاست
▪ انجمن اسلامى دبیرستان شاهد ابـوذر غفـارى
▪ فــرماندهان عرصه اخـلاص
▪ مهدى بیــا
▪ دریچه
▪ نور حق
▪ مطالبی از سراسر اینترنت
▪ کانون فرهنگی منتظران مهدی
▪ به سوی بصیــرت
▪ تنها منجی
▪ سنگر بصیرت
▪ جوان و انتظار
▪ بصیرت صادق
▪ رئـیس جمـهور محبـوب من
▪ او خواهد آمد...
  همه لینکها

ابزار هدایت به بالای صفحه